Opština Rudo

Zvanična Internet prezentacija

„Starost dostojna čovjeka“

4. novembar 2022.

Činjenica da u Rudom živi oko 900 penzionerki i penzionera, koji su uslijed odlaska članova porodice u druge gradove i zemlje ostali sami, podstakla je članice i članove Udruženja roditelja sa četvero i više djece Rudo da s projektom „Starost dostojna čovjeka“ apliciraju i dobiju podršku kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).

Cilj projekta bio je da se doprinese socijalizaciji osoba treće životne dobi u opštini Rudo, a uz to i da se pruži prilika za ažuriranje baze podataka i stvore realne mogućnosti za humano i kontinuirano rješavanje egzistencije starijih i bolesnih lica na teritoriji ove opštine. Implementacijom ovog projekta u koordinaciji sa lokalnom zajednicom, udruženje i dnevni centar su definisali model za pružanje pomoći socijalno isključenim korisnicima, a u ovom slučaju svim starijim licima iznad 60 godina starosti.

Rudo_1

Projektnim aktivnostima je, kažu iz Udruženja, poslana poruka i djeci korisnika, te se radilo na iznalaženju mogućnosti njihovog boljeg povezivanja. Opština Rudo spada u nerazvijene opštine sa niskim standardom života i velikim odlivom mladog stanovništva. Centar za socijalni rad opštine Rudo nije u mogućnosti pružati svu potrebnu pomoć starijim licima, pa su projektom predviđene aktivnosti bile dobro prihvaćene, kao i činjenica da se na topao i ljudski način pomagalo najugroženijim starijim osobama.

Projekat „Starost dostojna čovjeka” podrazumijevao je unapređenje razvoja i povećanje dostupnosti mreže socijalne zaštite, te rad na smanjenju socijalne isključenosti starijih lica uslijed osamljenosti i nedostatka potrebne brige. Od aktivnosti koje su se odvijale u Dnevnom centru, Gordana Novaković ističe proslave rođendana, društvene igre, izradu dekupaža na drvenim predmetima, kao i mnoštvo svakodnevnih druženja u kojem su korisnici i korisnice najviše uživali.

„Tokom svih pet mjeseci vršeni su redovni obilasci starijih osoba u udaljenim mjesnim zajednicama opštine Rudo, gdje se starijim licima vršilo mjerenje pritiska i šećera u krvi. Što se tiče trajne vrijednosti, koja nama ostaje, opremljen je prostor u kojem ćemo u narednom periodu pokušati da nastavimo sa radom. Suze korisnika dnevnog centra na kraju projekta govorile su mnogo više od riječi”, kaže Gordana Novaković.

Rudo_4

Dragan Bogdanović, korisnik i sekretar Udruženja penzionera, kaže da su nakon okončanja projekta mnogi dolazili u Klub sa upitima o nastavku aktivnosti:

“Mislim da je projekat bio koristan za sve nas i naše članice i članove. Nešto ovakvo prije nismo imali. Radio je klub i prije korone, ali nije bilo toliko posjeta, ni toliko različitih aktivnosti. Bilo je živo, dosta ljudi je bilo uključeno i uvijek se nešto dešavalo.“

U prethodnom projektu ovog Udruženja pod nazivom „Servis u kući“, podržanom kroz prvu fazu ReLOaD projekta, deset žena-gerontodomaćica obučeno je za rad sa starijim licima. Jedna od njih je i Milanka Pantović, koja kaže kako joj je znanje stečeno na obuci koristilo tokom realizacije ovog projekta:

“U klubu su svakodnevno bila druženja. Neke su žene učile da pletu, neke radile dekupaž, bili smo im pri ruci i po potrebi mjerili šećer, mjerili pritisak, kuhali kafu, poslužili sok. Obilazili smo one koji žive u udaljenijim mjestima i selima oko Rudog i koji nisu mogli doći do nas. Pomoć u obavljanju kućanskih poslova je bila potrebna, ali ono što je njima bilo važno je da su imali nekoga ko im je došao da ih obiđe, s kim mogu sjesti i porazgovarati.”

Koordinatorica projekta ispred Opštine Rudo, Jelena Šalipur-Kuzmanović, ističe kako su organizacije civilnog društva zadovoljne ReLOaD projektom, a da je kroz njihove projekte poboljšan položaj socijalno isključenih kategorija, stoga su u manjim sredinama projekti poput ovoga posebno značajni.

“Mi smo mala opština koja se suočava sa problemom starenja populacije, mladi nam odlaze. Prosječna starost prema poslednjem popisu je bila oko 45 godina, pa su projekti ovakvog tipa dobrodošli u našoj zajednici. Dosta se pažnje posvećuje sadržajima za mlade, ali potrebama starijih osoba baš i ne. Posjećenost centra ukazuje na to koliko su projektne aktivnosti pozitivno uticale na kvalitet života osoba treće životne dobi.“

“Uzimajući u obzir i to da veliki dio starije populacije ostvaruje minimalne penzije, te da su česta izdvajanja za lijekove, vrlo malo njih može sebi priuštiti bilo kakav drugi sadržaj. Na ovaj način, osigurava se prostor za druženje, razgovore i kvalitetno provođenje vremena.“

Prema riječima Jelene Šalipur-Kuzmanović, projekat je uspio ponuditi nešto novo starijim osobama, što prije nije postojalo u Rudom – kvalitetno osmišljene sadržaje za druženje i socijalizaciju.