Opština Rudo

Zvanična Internet prezentacija

Održana edukacija o uzgoju maline

7. mart 2016.

U četvrtak, 03. marta 2016. godine, održano je pokazno predavanje o uzgoju maline i demonstracija projekta na terenu.

Malina je relativno nova kultura koja se uzgaja u opštini Rudo i regionu i trenutno predstavlja najperspektivniju kulturu. Samo u prošloj godini u Rudom je proizvedeno oko 300 tona malina, a u ovoj godini očekuje se prinos od 400 tona.

Edukaciju o uzgoju maline za malinare i predstavnike opština iz Rudog, Višegrada, Rogatice i Čajniča vodio je dr Aleksandar Leposavić sa čačanskog Instituta za voćarstvo.

Tokom predavanja Dr Aleksandar Leposavić je istakao da proizvođačima želi ukazati šta treba da urade prije zasnivanja zasada maline, koje su mjere i radnje u toku prve godine, nakon zasnivanja zasada i u zasadima u rodu, koje je potrebno preduzeti s ciljem postizanja stabilne i kvalitetne proizvodnje, od koje proizvođači imaju interesa.

„Rudo je prepoznatljivo po veoma dobrom kvalitetu maline, a sada se organizuje hladnjačarska služba i nekoliko proizvođača organizuju skladištenje maline, što povećava broj uzgajivača“, rekao je Leposavić.

On je istakao da je malina jedna od rijetkih poljoprivrednih kultura sa kojom proizvođači postižu dobru ekonomsku računicu.

„Malina koja je proizvedena na području opštine Rudo po standardima posjeduje veoma dobre karakteristike i Rudo ima veoma dobru perspektivu, ne samo u malinarskoj, nego i u drugim vidovima uzgoja jagodastog voća. Treba razmišljati o proizvodnji borovnice i kupine te u određenoj mjeri i jagode, koja ovdje već postoji“, rekao je Leposavić.

On je dodao da je ovo jedna od dobrih inicijativa opštine Rudo da proizvođači imaju savjetodavni servis, kako bi znali šta da rade sa malinom.

Leposavić je rekao da bi počeli proizvodnju maline, proizvođači treba da izvrše analizu zemljišta, adekvatnu pripremu i obezbijede materijal.

Na obuci su učestvovali i predstavnici opština Višegrad, Čajniče i Rogatica koje su kao i opština Rudo prepoznale malinu kao potencijal u koji vrijedi ulagati. Pored učenja od vrhunskog stručnjaka  iz ove oblasti, u drugom dijelu obuke gosti iz susjednih opština zajedno sa predstavnicima iz Rudog razgovarali su sa dr Leposavićem o programskom upravljanju. Programsko upravljanje je novi model koji će osigurati individualni pristup u izradi planova za malinare, bolju primjenu agrotehničkih mjera i kontrolisanu upotrebu zaštitnih sredstava.

Edukacija se organizuje u okviru projekta „Programsko upravljanje u službi crvenog zlata“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 124.967 KM od čega je  projekat u iznosu od 99.974, KM podržan kroz grant Finansijskog mehanizma za podršku projektima integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj, a ostatak je učešće opštine Rudo. Finansijski mehanizam je uspostavljen kroz zajedničku inicijativu Ministarstva finansija Republike Srpske, Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Investiciono-razvojne banke Republike Srpske (IRBRS), Ambasade Švajcarske i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.