Poražavajuća statistika u oblasti nasilja u porodici
Dana 22. 01. 2015. u organizaciji Udruženje žena „Most“ iz Višegrada u maloj sali Doma kulture u Rudom održana je radionica „Uspostavljanje efikasije multisektorske saradnje u opštinama u skladu sa novim Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici“ za odbornike izabrane u SO, predstavnike Policijske stanice Rudo, Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, OŠ Rudo, SŠC Rudo i NVO-a.
Tokom radionice razgovaralo se o oblicima nasilja u braku, o njegovim uzrocima i posljedicama koje ono ima na žrtve nasilja. Na početku radionice učesnicima su predstavljeni poražavajući statistički podaci iz prve Nacionalne studije o rasprostranjenosti i karakteristikama nasilja nad ženama u BiH i RS za 2013. godinu.
Podaci govore da je čak 47,2 % žena u BiH bar jednom u životu bilo žrtva fizičkog, psihičkog, seksualnog i ekonomskog nasilja. Najrasprostranjenije je bilo psihičko nasilje, samostalno ili u kombinaciji sa fizičkim nasiljem, za koje se smatra da je direktna posljedica opšteprihvaćenog mišljenja da je uloga žene da bude u potčinjenoj poziciji u porodici i društvu.
Prema podacima entitetske policije, u 2013. godini u Republici Srpskoj je evidentirano 1. 088 prekršajnih i krivičnih slučajeva nasilja u porodici i 1. 143 počinioca nasilja, od kojih je 1047 bilo muškog a 96 ženskog pola. U istoj godini izrečeno je 28 hitnih mjera zaštite i to 7 udaljavanja počinioca nasilja iz stana, kuće ili drugog stambenog prostora i 21 zabrana približavanja i kontaktiranja počinioca nasilja sa žrtvom.
U sigurnim kućama u RS od 2007. do 2013. godine zbrinuto je 812 žena i 1. 006 djece. U istom tom periodu registrovano je čak 29. 899 poziva na SOS telefon 1264 za pomoć žrtvama nasilja u porodici. Samo u 2013. godini SOS telefon je pozvalo 3. 982 osobe.
Čak u 98% prijavljenih slučajeva žrtve nasilja su žene. One trpe različite oblike nasilja uključujući fizičko, psihičko, strukturalno i dr. Praksa pokazuje da se žrtve rijetko odlučuju prijaviti slučaj nasilja. Neki od razloga su nedovoljno poznavanje postojećeg sistema zaštite koji između ostalog uključuje i mjere udaljavanja počinioca nasilja iz kuće i smještaj u sigurne kuće.
Nasilje ostavlja dugoročne posljedice po psihičko i fizičko zdravlje žrtve, ali i djece, koja su nerijetko svjedoci nasilja u svojim porodicama. Od psihičkih posljedica najčeće su depresija, posttraumatski stresni poremećaj, anksioznost/ strepnja, fobije i sklonost ka bolestima ovisnost.
Tokom radionice istaknuti su i osnovni problemi u borbi protiv nasilja u porodici u ovoj regiji. Regija, kojoj pripada i opština Rudo, još uvijek nema sigurnu kuću u bližem okruženju, i još uvijek nije pokrivena SOS linijom, pa je za pomoć potrebno pozvati centre u Bijeljini ili Banjaluci, ukucavanjem pozivnog broja ispred broja 1264.
Istaknut je i značaj prevencije u slučaju nasilja i multisektorski pristup koji se sve više primjenjuje u zaštiti žrtve.
Opština Rudo je jedna od potpisnica Protokola o postupanju i saradnji nadležnih subjekata na zaštiti žrtava nasilja u porodici i rodno baziranog nasilja. Ovaj protokol su potpisali i Policijska stanica Rudo, Centar za socijalni rad Rudo, OŠ Rudo, SŠC Rudo i Centar za odgovornu demokratiju COD Luna.
Protokol ima za cilj da se obezbjedi kvalitetnija saradnja i unapređenje rada nadležnih subjekata opštine Rudo na poslovima suzbijanja i spriječavanja nasilja u porodici i rodno baziranog nasilja, kao i primarnoj zaštiti žrtava nasilja, uz opredjeljenje za poštovanje principa zakonitosti, transparentnosti, javnosti, odgovornosti, efikasnosti, ekonomičnosti i profesionalne stručnosti prilikom učešća u zajedničkom radu na suzbijanju i spriječavanju nasilja u porodici.