Руђани учествовали у Кока-колиној акцији Од извора до мора

Јуче је Кока-колина инивијатива под називом „Од извора до мора“ у Рудом је окупила планинаре, спортисте, представнице женских организација, грађане и школарце да прикупљају амбалажни отпад у Рудом.

Општина Рудо и локалне организације одазвали су се позиву на партнерство и учешће у пројекту Од извора до мора који је Кока-кола у Босни и Херцеговини упутила у седам градова и општина укључених у овогодишњи пројекат.

cola

Акција чишћења и прикупљања отпада у Рудом је, уз подршку бројних партнерских институција и организација, те уз координацију НВО Еко Центар обухватила је одвојено прикупљање отпада кроз паркове и улице, те уз обале ријеке Лим. Учесници акције одвајали су рециклабилни отпад од мијешаног, и прикупљали пластичну амбалажу, папир и лименке одвојено од осталог отпада који није могуће поново користити.

Ово је била трећа акција у оквиру пројекта који је почео 7. септембра акцијом прикупљања амбалажног отпада уз обале ријеле Дрине и кроз Вишеград, а настављен у Фочи. Након данашње акције у Рудом, планиране су акције у Бихаћу, 1.10., Тузла 8.10., Томиславград 15.10., и завршна акција за ову годину у Сарајеву 29.10.

h50

Кока-кола у Босни и Херцеговини као друштвено одговорна компанија и лидер у примјени постулата одрживог пословања има јасно постављене циљеве који се односе на смањење утицаја на околиш. Једно од стратешких опредјељења компаније, уједно и глобална иницијатива, је Свијет без отпада, у склопу које је и пројекат Од извора до мора, који у се Босни и Херцеговини ове године реализује први пут.

Кока-колин пројекат Од извора до мора реализује се у сарадњи са локалним НВО – Еко центар из Вишеграда и УГ Руке из Сарајева. До сад су пројекат партнерски подржали: Министарство спољне трговине и економских односа Босне и Херцеговине, Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Министарство комуналне привреде, инфраструктуре, просторног уређења, грађења и заштите околиша Кантона Сарајево, Министарство за грађење, просторно уређење и заштиту околиша Унско-санског Кантона, Јавна установа Воде Српске, Агенција за водно подручје Јадранског мора, Општина Вишеград, Град Бихаћ, Град Тузла, Опћина Томиславград, Општина Рудо, Општина Фоча.

h550

Партнери пројекта су и компаније Екопак и Еуро Бета, које су задужене за организацију одвоза прикупљеног отпада и рециклажу. Поред партнерских невладиних организација и компанија за одвојено прикуплљање и рециклирање отпада, партнери пројекта су компаније Конзум БиХ и Меркатор БиХ.