Obilježen drugi jubilej Udruženja Zajedno za Sarajevo

vicenca 1

U subotu 10.09.2016. godine u Domu oružanih snaga BiH u Sarajevu održana je svečana ceremonija povodom obilježavanja 20 godina postojanja Udruženja Insieme per Sarajevo (Zajedno za Sarajevo) na kojoj su pored predstavnika opštine Rudo, gosti bili i zvaničnici Grada Sarajevo, Grada Vićenca, Ambasade Vatikana, Predstavnicici IPAB-a iz Vićence, IKRE iz Sarajeva i drugih opština iz BiH.

vicenca 5

Veliki broj zvanica iz BiH i Italije to veče je bilo u Domu armije da zajedno sa njima proslave jubilej i da ukažu poštovanje na dosadašnjem radu i postignutim rezultatima.

Načelnik opštine Rudo, Rato Rajak je kao jedan od govornika na ovom skupu prilikom svog obraćanja prisutnima, istakao da Udruženje Insieme per Sarajevo (Zajedno za Sarajevo) čine posebni ljudi, koje je okupila dobra volja i ideja da pomažu drugima. On se osvrnuo i na tragičan zemljotres koji je nedavno zadesio Italiju i njene građane, uputivši iskreno saučešće porodicama stradalih i prisutnim zvaničnicima iz Italije i iskrene želje da uz dobru volju i zajednički trud i rad što prije saniraju materijalnu štetu i pomognu žrtvama ove tragedije. Na kraju svog izlaganja uputio je iskrene želje da Udruženje još mnogo godina traje i radi na dobrim dijelima, kao što su to činili svo ovo vrijeme.

vicenca 4

vicenca 3

Pored načelnika, zahvalnost za dosadašnju podršku koju je ovo Udruženje pružalo osobama sa posebnim potrebama, tokom svečanosti imali su prilike javno iskazati i Suzana Vasić ispred Centra za dnevni boravak djece i mladih sa poteškoćama u razvoju i Milena Kujundžić ispred Udruženja „Nada“.

Udruženja Insieme per Sarajevo (Zajedno za Sarajevo) u proteklih 20 godina svojim radom ostavilo je iza sebe dobra dijela i neizbrisiv trag u Sarajevu i nekoliko gradova u BiH.  Opština Rudo je imala sreću da bude jedna od zajednica kojoj je ovo Udruženje pomoglo.  Prije 10 godina, uz njihovu podršku formiran je Centar za dnevni boravak, koji je po prvi put omogućio da djeca i mlade osobe sa posebnim potrebama budu aktivni članovi zajednice, da imaju svoj prostor u kojem mogu da provode vrijeme, da se druže i stvaraju.

Poseban ugođaj cjelokupnoj svečanosti, pored dirljivih obraćanja govornika koji su se osvrnuli na dosadašnji rad Udruženja, dao je i nastup Ruđanskih folkloraca, koji su posebno oduševili Italijansku publiku, koja ih je nagradila dugim aplauzom.

vicenca 6

vicenca 2